Kemik Adacığı - Osteopoikilozis - Melorheostozis

Temel olarak 3 farklı tip de karşımıza çıkar: 1.Kemik adacığı (Enostosis), 2. Osteopoikilozis (osteopatia kondensans disseminata, benekli kemik hastalığı), 3. Melorheostozis (Leri hastalığı)

1. Kemik adacığı (Enostosis):

Genellikle insidental (tesadüfü) olarak başka nedenle çekilmiş röntgende saptanır. Herhangi bir şikayete neden olmaz. En sık pelvis, femur ve omurga kemiği olmak üzere çok farklı kemikte ortaya çıkabilir. Her yaş da ve her iki cins de ortaya çıkabilir. Röntgende düzgün sınırlıdır. MR da lezyon etrafında ödem görülmez. Tekli ya da çoklu olabilir. Nedeni tam olarak bilinmemektedir. Laboratuar tetkiklerinde özellik yoktur. Tanıda şüpheli durumlarda özellikle prostat kanseri metastazı gibi kötü huylu tümörlerden ayırıcı tanısı yapılmalı. Şikayete neden olmadığı için sadece takibi yeterlidir. Farklı sayı ve boyutta karşımıza çıkan formları vardır.

Kemik Adacığı

 

2. Osteopoikilozis (osteopatia kondensans disseminata, benekli kemik hastalığı):

Farklı kemiklerde (genellikle eklem evresinde) yaygın çoklu küçük (3-5 mm) kemik adacıklarıdır. Otozomal dominant (Ailesel geçiş) olabileceği gibi sporadik (sadece kendisinde) de olabilir. Çocukluk çağında semptomatik (eklemde ağrı ve hareket kısıtlılığı) olabilir. Ağrı farklı nedenlere (lezyon bölgesinde lokal kemik metabolizma artışı, sklerotik lezyonların eklem kapsülünü irrite etmesi ve lezyon bölgelerindeki venöz staza bağlı kemik içi basınç artışı) bağlı gelişebilir. Kemiklerde şekil bozukluğuna (deformite) neden olmazlar. Konservatif takip edilirler.

 

3. Melorheostozis (Leri hastalığı):

Genellikle uzun kemiklerde ve el ya da ayağın tarak kemiklerinde saptanır. Nadiren omurga da tespit edilebilir. Genellikle tek lezyon şeklindedir. Röntgen de tipik akmış mum eriği görüntüsü vardır. Sintigrafi de artmış tutulum görülebilir. Kemiklerde deformiteye neden olabilirler ve bu durumda cerrahi tedavi uygulanabilir.

 

Kemik Adacığı - Osteopoikilozis - Melorheostozis

 


Blog Yazılarımız

İletişim Bilgileri

Adres

Teşvikiye Mah. Hakkı Yeten Cad.
Doğu İş Merkezi , No:15 Kat:7
Şişli, İstanbul
34365

Bir "TIK" Yakındayız

Please publish modules in offcanvas position.