Hemanjiom / Venöz Malformasyon

Hemanjiom/Venöz Malformasyon damar kaynaklı iyi huylu tümördür. Hemanjiom sıklıkla 30 yaş altında saptanırlar. Kadınlarda daha sıktır.

Hemanjiom genellikle bir kas dokusu içinde yer alır fakat nadir de olsa el ve ayakta tendonlar arasında yayılabilir.

Bazen de eklem ve kemik içinde yerleşebilirler. Alt ekstremite de biraz daha sık görülebilir.

 

 

Hemanjiomlar genellikle şikayete neden olmazlar ve tesadüfen saptanırlar fakat aktivite sonrası ağrı gelişebilir. Hastalar boyutu değişen şişlik şikayeti ile hekime başvurabilir.

Özellikle hormonal değişiklik döneminde, ergenlikte ve gebelikte hemanjiomların boyutu artabilir. Travma sonrası semptomlarda artış görünebilir.

Hemanjiomların direk grafilerinde kalsifikasyon görülebilir. Anjiografi ve Doppler USG ile damarlanma ve akım daha net ortaya konabilir. MR asıl tanı koydurucudur. Şüpheli vakalarda tanıyı kesinleştirmek için biyopsi yapılabilir.

Kapiller hemanjiomlar genellikle konservatif (ağrı kesici, bandaj vs) takip edilir. Kavernöz hemanjiomlar genellikle cerrahi tedavi edilirler.

Hemanjiomların ameliyat sonrası tekrarlama riski yüksek (%15-50) olduğundan geniş/temiz sınırlar ile çıkarılması önerilmektedir.

Cerrahi tedavinin sakatlık bırakabileceği hastalarda tekrarlayan (2-3 ay aralıklar) embolizasyon uygulanımı ile yüksek başarı elde edebiliriz. 

 

Hemanjiom / Venöz Malformasyon

 

 


MSO

Blog Yazılarımız

İletişim Bilgileri

Adres

Teşvikiye Mah. Hakkı Yeten Cad.
Doğu İş Merkezi , No:15 Kat:7
Şişli, İstanbul
34365

Bir "TIK" Yakındayız

Please publish modules in offcanvas position.