Clear Cell - Berrak Hücreli Sarkom

Clear cell sarkom nadir görülen kötü huylu yumuşak doku tümörüdür. Clear cell sarkom sıklıkla genç hastalarda diz, ayak ve ayak bileği çevresinde ortaya çıkarlar.

 

Clear cell sarkomlu hastalar sıklıkla şişlik şikayetiyle hekime başvurur. Tümörün boyutları genelde 5cm den küçüktür ve ağrı nadiren eşlik eder.

Fizik muayenede genellikle yumuşak, hareketli ve ağrısız şişlik şeklindedir.

 

Clear cell sarkomlu hastalarda görüntüleme yöntemi olarak en sık ilaçlı MR dan faydalanmaktayız. MR tümörün yerleşimi, boyutu, sınırları ve içeriği hakkında bize ayrıntılı bilgi verir. MR ile ayrıca ameliyat planlaması, kemoterapi ve radyoterapiye yanıt değerlendirilir ve tekrarlama açısından takipte kullanılır.

Clear cell sarkom kesin tanısı klinik ve radyolojik değerlendirme sonrası yapılacak olan biyopsi işlemi ile konur. Biyopsi sıklıkla özel iğneler yardımıyla kapalı yöntem ile gerçekleştirilir.

Clear cell sarkom tanısı konulan hastaya metastaz tespiti açısından tarama amaçlı tomografi, tüm vucüt MR ya da PET_CT çektirilir.

Clear cell sarkom asıl tedavisi ameliyat ile tümörün temiz bir şekilde cerrahi olarak geniş sınırlar ile çıkarılmasıdır.

 

Clear Cell - Berrak Hücreli

 

Clear cell ameliyatını kolaylaştırmak ve tekrarlama ihtimalini düşürmek için ameliyat öncesi ya da sonrası radyoterapi uygulanır. Radyoterapinin ameliyat öncesi ya da sonrasında uygulanmasının avantaj ve dezavantajları olmakla birlikte birbirine kesin üstünlükleri yoktur. 

Clear cell sarkom kemoterapi rutin uygulanmaz. Özellikle metastaz varlığında kemoterapiye başvurulur. Ayrıca derin yerleşimli ve büyük tümörlerde kemoterapi açısından hasta değerlendirilir.

Clear cell sarkom tanılı hastalar nüks yani tekrarlama ve metastaz yani vucüdun başka bölgesine sıçraması açısından belirli aralıklar ile uzun yıllar takip edilmelidir.


MSO

Blog Yazılarımız

İletişim Bilgileri

Adres

Teşvikiye Mah. Hakkı Yeten Cad.
Doğu İş Merkezi , No:15 Kat:7
Şişli, İstanbul
34365

Bir "TIK" Yakındayız

Please publish modules in offcanvas position.