Basit Kemik Kisti

Genellikle çocuk ve genç yaşta görünür Tümör değildir. Nedeni tam olarak bilinmemekle birlikte birçok görüş bildirilmiştir.

  • Erkeklerde iki kat daha sık saptanır.
  • En sık omuz, kalça ve topuk kemiğinde yerleşir.
  • Çoğu zaman şikayete neden olmaz ve tesadüfen saptanır.
  • Büyük kistler ağrıya neden olabilir.

 

 

Mevcut kistin kemiği zayıflatmasına bağlı olarak hasta kırık ile başvurabilir. Özellikle büyüme plağı etkilendiğinde kemikte kısalık ve şekil bozukluğuna neden olabilir Bazı olgularda kırık gelişimi sonrası kist de bir miktar iyileşme görünebilir. Röntgen en temel görüntüleme yöntemidir ve bir çok vaka da tanı koydurucudur.  Röntgende düşen yaprak görüntüsü tipiktir. Korteks de incelme ve genişleme vardır. Korteks iç yüzünde septalar görülebilir. Genelde tek lobuledir. Kırık gelişmiş ise kallus dokusu görünebilir.

 

Basit Kemik KistiBasit Kemik KistiBasit Kemik KistiBasit Kemik KistiBasit Kemik KistiBasit Kemik KistiBasit Kemik Kisti

 

Şüpheli durumlarda ayırıcı tanı için MR çekilebilir. Ayırıcı tanıda anevrizmal kemik kisti (multilokule görünüm ve sıvıv sıvı seviyesi vs), fibröz displazi (buzlu cam görünümü) ve telenjektatik osteosarkom (agresif lezyon ve yumuşak doku kompenenti) göz önüne alınır.

Tanı için biyopsi nadiren uygulanır. Özellikle agresif kistlerde malignite şüphesi var ise biyopsi uygulanabilir.

Şikayeti ve kırık riski olmayan küçük kistler takip edilebilir.

Röntgen takiplerinde kist zamanla kemiğin uç kısmından orta bölgesine doğru ilerler. Özellikle ağrı şikayeti olan ve kırık riski olan büyük kistlere cerrahi tedavi uygulanır. Kistin yerleşim yeri ve büyüklüğüne göre kırık sonrası tedaviye karar verilebilir.

Kol kemiğinde kırık geliştiğinde alçı ya da sargı ile kırık kaynaması elde edildikten sonra takip edilebilirken, kalça kemiğinde kırık geliştiğinde direk ameliyat edilebilir.

Cerrahi tedavide kist içine steroid, kemik iliği yada dekalsifiye kemik matriks enjeksiyonu, kistin temizlenip kemik grefti ile doldurulması, kemiğin içine ya da dışına implant yerleştirilmesi gibi uygulamalar yapılmaktadır.

%25 cıvarında tekrarlama riski vardır.

Tedavi sonrası kistin iyileşmesi takip edilmelidir.

 


Blog Yazılarımız

İletişim Bilgileri

Adres

Teşvikiye Mah. Hakkı Yeten Cad.
Doğu İş Merkezi , No:15 Kat:7
Şişli, İstanbul
34365

Bir "TIK" Yakındayız

Please publish modules in offcanvas position.