Sinovyal Sarkom

Sinovyal sarkom, nadir görülen kötü huylu yumuşak doku tümörüdür. Sinovyal sarkom çok farklı yaşlarda görülebilse de sıklıkla genç erişkinlerde (15-35) ortaya çıkar.

 

 

Sinovyal sarkom sıklıkla diz, dirsek ve ayak gibi eklemlerin çevresinde (sinovial bursa, tendon kılıfı ve fasya vs) yerleşirler.

İsmi ile uyumsuz olarak eklem içi sinovya dokusundan kaynaklanmazlar ve farklı (monofazik, bifazik, epiteloid) tipleri vardır.

Hastalar sıklıkla şişlik şikayetiyle hekime başvurur. Diğer yumuşak doku sarkomlarına nazaran sinovyal sarkom daha küçük boyutludurlar. Ağrı nadiren eşlik edebilir.

Sinovyal Sarkom

Diğer yumuşak doku sarkomlarının aksine sinovyal sarkom yavaş seyirli ve küçük boyutludurlar. Bu durum hastayı ve hekimi iyi huylu olduğuna dair yanıltabilir. Kitle dokunma ile ağrılı olabilir.

Sinovyal sarkomda ilk yapılması gereken görüntüleme yöntemi röntgendir ve röntgende kalsifikasyon tespit edilebilir. Bu hastalarda görüntüleme yöntemi olarak en sık ilaçlı MR dan faydalanmaktayız. MR tümörün yerleşimi, boyutu, sınırları ve içeriği hakkında bize ayrıntılı bilgi verir. Ayrıca MR ile ameliyat planlaması, kemoterapi ya da radyoterapiye yanıt değerlendirilir ve nüks açısından takipte kullanılır.

Sinovyal sarkom kesin tanısı klinik ve radyolojik değerlendirme sonrası yapılacak olan biyopsi işlemi ile konur. Biyopsi sıklıkla özel iğneler yardımıyla lokal anestezi altında kapalı yöntem ile gerçekleştirilir.

Sinovyal sarkom tanısı konulan hastaya metastaz tespiti (lenf bezleri, akciğer) açısından tarama amaçlı tomografi, tüm vucüt MR ya da PET_CT çektirilir.

 

Sinovyal Sarkom

 

Sinovyal sarkomun asıl tedavisi ameliyat ile tümörün geniş yani temiz bir şekilde çıkarılmasıdır.

Sinovyal sarkom ameliyatını kolaylaştırmak ve tekrarlama ihtimalini düşürmek için ameliyat öncesi ya da sonrası radyoterapi uygulanır. Radyoterapinin ameliyat öncesi ya da sonrasında uygulanmasının avantaj ve dezavantajları olmakla birlikte birbirine kesin üstünlükleri yoktur. 

Sinovyal sarkomda kemoterapi rutin uygulanmaz. Özellikle metastaz varlığında, büyük ve derin yerleşimli tümörlerde kemoterapiye başvurulur

Snovyal sarkom tanılı hastalar nüks yani tekrarlama ve metastaz yani vucüdun başka bölgesine sıçraması açısından belirli aralıklar ile uzun yıllar takip edilmelidir.

 


Blog Yazılarımız

İletişim Bilgileri

Adres

Teşvikiye Mah. Hakkı Yeten Cad.
Doğu İş Merkezi , No:15 Kat:7
Şişli, İstanbul
34365

Bir "TIK" Yakındayız

Please publish modules in offcanvas position.