Dev Hücreli Tendon Tümörü

İyi huylu fakat lokal agresif bir tümördür. Yani yerleştiği bölgede kemik ve eklem harabiyetine neden olabilir ve ameliyat sonrası tekrarlama riski yüksektir.

 

Nedeni tam olarak bilinmemektedir. Eklem içi ya da eklem dışı yerleşebilirler.

Lokalize ve diffüz olmak üzere iki tipi vardır.

Diffüz tip önceleri pigmente vilvonodüler sinovit olarak adlandırılırdı. Diffüz eklem içi formu genellikle tek ve büyük eklemleri tutar ve en sık diz eklemi etkilenir.  Dizden sonra en sık kalça ve ayak bileği tutulur.

30-50 yaş aralığında sıkça gözlenir.

Tekrarlayan ağrı, şişlik, hareket kısıtlılığı en sık hekime başvuru nedenleridir. Eklem şişliği nedeniyle yapılan aspirasyonda kanlı seröz sıvı ile karşılaşılabilir.

Yavaş seyirli olduğu için tanı konulana kadar uzun yıllar geçebilir. Bu süreçte kıkırdak yıkımına bağlı artrit gelişebilir. Tümör diffüz tipte çok büyük boyutlara ulaşabilirken,lokalize tipte genelde 3-4 cm’yi geçmez.

Direk grafide eklem harabiyeti, subkondral kistler ve kireçlenme saptanabilir. MR tanıda altın standarttır. Cerrahi tedaviyi planlama da ve takipte de yardımcı yöntemdir. Biyopsi tanı da rutin olarak uygulanmaz. Şüpheli durumlarda tanıyı kesinleştirmek için yapılabilir. Ayırıcı tanıda snovyal sarkom, rotaoid artrit, sinovyal hemanjiomlar 

Eklem içi yerleşimlilerde tümörün büyüklüğü ve yerleşimine göre açık ya da artroskopik eksizyon uygulanabilir. Diz yerleşimlilerde ön ve arka olmak üzere iki ayrı insizyon ile cerrahi işlem yapılabilir. Tedavinin etkinliği sinoviektominin kalitesine bağlıdır. Sinovektomi sonrası tümör yatağının koterizasyonu önerilir. Kemik ya da eklem destrüksiyonunda intralezyonel küretaj uygulanabilir. Çok yaygın ve cerrahi olarak riskli olan kitlelerde eklem içerisine Yttrium-90 enjekte edilerek radyonüklid sinoviyektomi uygulanabilmektedir. Eklem harabiyetinin derecesine bağlı olarak gerekli durumlarda protez cerrahisi ile rekonstrüksiyon iyi bir seçenektir.

  • Cerrahi sonrası %40’lara kadar bildirilen yüksek tekrarlama olasılığı vardır.
  • Tekrarlayan vakalarda tekrar ameliyat ve radyoterapi uygulanabilir.

 

Dev Hücreli Tendon Tümörü

 


Blog Yazılarımız

İletişim Bilgileri

Adres

Teşvikiye Mah. Hakkı Yeten Cad.
Doğu İş Merkezi , No:15 Kat:7
Şişli, İstanbul
34365

Bir "TIK" Yakındayız

Please publish modules in offcanvas position.