Heterotopik Ossifikasyon (Myozitis Ossifikasyon)

Genellikle travma sonrası büyük kas grupları içinde gelişir.  Reaktif bir lezyondur.  Erkeklerde ve 15-35 yaş arası sıktır.

Hastalar genellikle şişlik ve ağrı ile başvurur. Özellikle ekleme yakın yerleşimlilerde hareket kısıtlılığı gelişebilir.

En sık uyluk ve kolda ortaya çıkar. Sıklıkla kas içi yerleşir fakat nadiren kemik yüzeyinde ortaya çıkabilir.

Direk grafi de başlangıçta (travma sonrası ilk iki hafta da ödem) bulgu saptanamayabilir fakat ilerleyen zamanlarda (üçüncü ve dördüncü haftadan sonra) tipik görüntü (yumurta kabuğu görünümü: periferden başlayıp merkeze doğru ilerleyen kemikleşme) ortaya çıkar.

Tomografi ile bu tipik görüntü daha erken zamanda ve daha net bir şekilde ortaya konabilir.

MR'da özellikle ilk zamanlarda mevcut olan yaygın ödem nedeniyle tanı atlanabilir ya da yanlış tanı konulabilir.

Sintigrafi ile lezyonun aktivitesi ortaya konabilir. Özellikle cerrahi eksizyon planlanan hastalarda lezyonun aktivitesinin bitip stabil hale gelmesinin beklenmesi önerilir. Ayrıca kanda Alkalen fosfotaz (ALP) değeri bu aktivasyon ile ilişkilendirilmiştir.

Tanı da hastanın travma hikayesi sorgulanmalıdır.

Özellikle kötü huylu kemik tümörü olan Osteosarkomdan ayırıcı tanısının yapılması son derece önemlidir. Heterotopik ossifikasyonda ağrı zamanla azalırken Osteosarkomda artar. Heterotopik ossifikasyonda kemik korteksi sağlamken Osteosarkomda yıkım görünür. Bunun için şüpheli durumlarda biyopsi yapılabilir.

Tedavide öncelikle ağrı ve şişliğe (ödeme) yönelik ilaç (NSAİ) ve buz tatbiki uygulanmalı. Ağrı ve ödem geriledikten sonra hareket kısıtlılığı ve güç kaybı için fizik tedavi uygulanabilir.

Çok nadiren cerrahi eksizyon uygulanabilir. Cerrahi eksizyon için lezyonun olgunlaşması (travma sonrası 6-12 ay) beklenmesi önerilir.

 

Heterotopik Ossifikasyon (Myozitis Ossifikasyon)


Blog Yazılarımız

İletişim Bilgileri

Adres

Teşvikiye Mah. Hakkı Yeten Cad.
Doğu İş Merkezi , No:15 Kat:7
Şişli, İstanbul
34365

Bir "TIK" Yakındayız

Please publish modules in offcanvas position.