Fibrosarkom - Mikrofibrosarkom

Fibrosarkom nadir görülen kötü huylu yumuşak doku tümörüdür. Fibrosarkomun çocukluk (infantil) ve erişkinde görülen iki farklı tipi vardır.

 

 

Fibrosarkom erişkinlerde sıklıkla 30-60 yaş arası uylukta ortaya çıkar. Fibrosarkom hastaları sıklıkla şişlik şikayetiyle hekime başvurur. Genellikle derin yerleşimli ve büyük boyutludur. Ağrı çok nadiren vardır.

Fibrosarkom - Mikrofibrosarkom

Yanık sıkarı ve radyasyon alanlarında ortaya çıkmaya yatkındır.

Fibrosarkom fizik muayenede genellikle yumuşak, hareketli ve ağrısız şişlik şeklinde tespit edilir.

Fibrosarkom - Mikrofibrosarkom

Fibrosarkom hastalarında görüntüleme yöntemi olarak en sık ilaçlı MR dan faydalanmaktayız. MR tümörün yerleşimi, boyutu, sınırları ve içeriği hakkında bize ayrıntılı bilgi verir. MR ile ayrıca ameliyat planlaması, kemoterapi ve radyoterapiye yanıt değerlendirilir ve tekrarlama açısından takipte kullanılır.

Fibrosarkom - Mikrofibrosarkom

Fibrosarkom kesin tanısı klinik ve radyolojik değerlendirme sonrası yapılacak olan biyopsi işlemi ile konur. Biyopsi sıklıkla özel iğneler yardımıyla kapalı yöntem ile gerçekleştirilir.

Fibrosarkom tanısı konulan hastaya metastaz (en sık akciğer) tespiti açısından tarama amaçlı tomografi, tüm vucüt MR ya da PET_CT çektirilir.

Fibrosarkom asıl tedavisi ameliyat ile tümörün temiz bir şekilde çıkarılmasıdır.

Ameliyatı kolaylaştırmak ve tekrarlama ihtimalini düşürmek için ameliyat öncesi ya da sonrası radyoterapi uygulanır. Radyoterapinin ameliyat öncesi ya da sonrasında uygulanmasının avantaj ve dezavantajları olmakla birlikte birbirine kesin üstünlükleri yoktur. 

Fibrosarkom - Mikrofibrosarkom

Fibrosarkom kemoterapi rutin uygulanmaz. Özellikle metastaz varlığında büyük ve derin yerleşimli tümörlerde kemoterapiye başvurulur.
Fibrosarkom tanılı hastalar nüks yani tekrarlama ve metastaz yani vucüdun başka bölgesine sıçraması açısından belirli aralıklar ile uzun yıllar takip edilmelidir.


MSO

Blog Yazılarımız

İletişim Bilgileri

Adres

Teşvikiye Mah. Hakkı Yeten Cad.
Doğu İş Merkezi , No:15 Kat:7
Şişli, İstanbul
34365

Bir "TIK" Yakındayız

Please publish modules in offcanvas position.